Jdi na obsah Jdi na menu
 


Seriál

20. 11. 2010

O seriálu
Originální název:
Friends
Žánr:
Komedie, Romantický
Rok výroby:
1994
 

Přátelé

Seriál přátelé je jedním z nejsledovanějších a nejpopulárnějších sitcomů na celém světě a zároveň nejsledovanějším sitcomem v USA. Pochází z produkční dílny "Bright-Kauffman-Craine".

Na vytváření seriálu se kromě herců podílí asi 80 dalších lidí. Věřte nebo ne, ale pro herce je natáčení celotýdenní záležitostí. Scénáře jsou jim posílány až do domu a to obvykle o víkendu. V pondělí ráno se pak všichni sejdou na první zkoušku. Dalších několik dnů se věnují zkouškám kostýmů, úpravám scénáře apod. Pátek je den, kdy se natáčí. Většina seriálu se natáčí ve studiích v Los Angeles, přestože se děj odehrává v New Yorku.

Celé natáčení sleduje živé publikum. A každý týden za týdnem, zas a zas. Pro herce je to práce, pro nás legrace, i když při takovém natáčení si užijí dost srandy, jak všichni říkají v rozhovorech pro
tisk. Za spoustu let let spolupráce se z této šestice stalá jakási přátelská rodinka. Říkají, že se jejich skutečné přátelské vztahy moc od těch seriálových nelíší. V seriálu se již objevila pěkná řádka slavných herců např. George Clooney, Julia Roberts, Charlie Sheen nebo Tom Selleck. Ale nejen herci, také slavné modelky jako Rebecca Romijn-Stamos nebo Elle MacPherson, ale také třeba návrhář Ralph Lauren, miliardář Richard Bronson či vévodkyně z Yorku Sarah Ferguson.

Přátelé se po krátké době staly hitem, především ve Spojených státech a posléze i ve spoustě dalších zemí. Za deset sezón vysílání se nepřetržitě umisťovali na předních místech žebříčků sledovanosti a sesbírali také mnoho cen včetně Emmy či People's Choice. V lednu 2004 natáčení po deseti letech skončilo a s ním i jeden z nějvětších televizních fenomenů.

 New York - Americký televizní seriál Přátelé, jehož poslední 236. díl odvysílala 6. května 2004 stanice NBC, sledovaly téměř deset let miliony diváků po celém světě. Závěrečnou epizodu se svými šesti oblíbenci Rachel, Monikou, Phoebe, Joeyem, Chandlerem a Rossem si jen ve Spojených státech nenechalo ujít 52,5 milionu diváků. První epizoda byla vysílaná na televizi NBC 22. září 1994.

Seriál byl vysílán ve více než sto zemích a stále se umisťuje na velmi dobrých pozicích v žebříčcích sledovanosti. Za deset let vysílání obdržel seriál 7 cen Emmy, Zlatý glóbus, 2 ceny SAG, dalších 56 různých ocenění a 152 nominací.

Osudy šestice mladých Newyorčanů žijících v Greenwich Village vycházely z pera scénáristů Davida Cranea a Marty Kauffmanové. Jeden z nejpopulárnějších amerických sitcomů všech dob taktéž nastartoval herecké dráhy svých protagonistů - Jennifer Anistonové, Courtney Coxové Arquettové, Lisy Kudrowové, Matta LeBlanca, Matthew Perryho i Davida Schwimmera.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< květen / 2022 >>


Statistiky

Online: 8
Celkem: 95551
Měsíc: 3089
Den: 101